مطالعه مقالات علمی

اصول مطالعه مقالات علمی

چگونه مقالات علمی مطالعه کنیم؟

اگر تصمیم گرفته اید که پایان نامه یا پژوهش خود را شروع کنید قطعا به منابع و مقالات علمی نیاز دارید. ولی مساله ای که وجود دارد این هست که اگر اصول و روش مطالعه مقالات علمی را ندانید وقت خود را هدر می دهید و باعث می شود که نتوانید از مهلتی که برای نوشتن پایان نامه دارید خوب استفاده کنید.
در این جا تصمیم دارم با استفاده از چند نکته روش صحیح مطالعه مقالات علمی را توضیح بدهم.

گام اول: شما با استفاده از جستجوی دقیق و علمی مقالات هدف خود را پیدا کنید. اگر این کار را به خوبی انجام دهید بسیاری از مقالاتی که به کار شما نمی آید فیلتر می شوند و مقالاتی که در راستای کار شما است بدست خواهید آورد.
گام دوم: یک نگاه سطحی به کل مقاله بیندازید در این حالت سعی کنید در زمان دو تا سه دقیقه با استفاده از مواردی مثل عنوان اصلی، تصاویر، زمان نشر (که باید به روز باشد) و مراجع؛ تصمیم به حذف یا ذخیره کردن آن ها کنید.
گام سوم: اگر گام های قبل را انجام داده اید حالا نوبت آن رسیده که سراغ چکیده و نتیجه گیری بروید و یک دید کلی پیدا کنید که آیا این مقاله علمی برای کار شما مفید است یا خیر. در صورتی که مفید بود آن را نگه دارید واگر احساس کردید چیزی از مقاله متوجه نشدید نگران نباشید چند بار دیگر آن را بخوانید. معمولا با هر بار مطالعه احساس خواهید کرد به نکته جدیدی پی برده اید. در غیر این صورت گام چهارم را انجام دهید.
گام چهارم: در این گام مقالات شما خیلی دقیق تر شده اند و حالا می بایست تصمیم نهایی را برای نگه داشتن مقالات اصلی بگیرید. متن مقاله را به دقت وحتی چند بار بخوانید و سوالات زیر را برای خود مطرح کنید و پاسخ مناسبی برای آن ها پیدا کنید.
محور و اساس کار مقاله چیست؟
فرضیات مسئله چیست؟
نویسنده چطور فرض خود را اثبات کرده است؟
آیا پیشنهادی برای ادامه کار یا به چالش کشیدن مقاله وجود دارد؟

در صورتی که در حین مطالعه بتوانید پاسخ مناسبی برای سوالات فوق پیدا کنید به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که مقاله را رها یا آن را برای پژوهش خود نگه دارید.

چند نکته
مقالات باید معتبر و به روز باشند که در آینده درباره راه های اعتبار سنجی مقالات صحبت خواهد شد.
مقالاتی وجود دارند که خلاصه ای از چندین مقاله علمی با موضوع مشترک هستند. به این گونه مقالات به اصطلاح survey یا مقالات مروری گفته می شود. در صورتی که بتوانید این مقالات را در زمینه کاری خود بیابید بسیار کمک خوبی به شما خواهد کرد تا یک دید کلی و مقایسه ای از چندین مقاله را به صورت همزمان داشته باشید.
اگر عادت کنید همین روند را برای مطالعه مقالات علمی پیاده کنید و کم کم سرعت شما در این کار بالا خواهد رفت و از به هدر رفتن زمان زیادی جلوگیری خواهید کرد.

فیلم آموزشی ” راهنمای گام به گام و کاربردی انتخاب موضوع پایان نامه” با کلیک بر روی تصویر زیر:

انتخاب موضوع پایان نامه

4 پاسخ ها
 1. ahmad
  ahmad می گوید:

  از این که به تمام نیاز های دانشجویان توجه می کنید و مطلب می گذارید متشکرم.
  منتظر مقالات بعدی شما هستیم

  پاسخ
 2. ريحانه
  ريحانه می گوید:

  از اينكه سايتتون مثل بقيه سايتها پر از تبليغات نيست بي نهايت تشكر مي كنم . سايتهايي كه پر از تبليغاات هستند هيچ احترام و ارزشي براي مطالب داخل سايتشون قايل نيستند .تشكر فراوان بابت ارامش بصيري و ذهني كه براي خواننده ايجاد كرديد.

  پاسخ
  • علی اصغر رزمجو
   علی اصغر رزمجو می گوید:

   با سلام
   متشکرم از پیام های دلگرم کننده شما
   امیدواریم که با همراهی شما بتوانیم خدمات بیشتری داشته باشیم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *