نحوه انتخاب موضوع پایان نامه

چگونه موضوع پایان نامه انتخاب کنیم؟

۵ ديدگاه

زمانی که دانشجوی کارشناسی ارشد بودم یکی از دغدغه هایی که تمام دانشجویان داشتند انتخاب موضوع پایان نامه بود. هر کس تلاش می کرد از راهی موضوع مناسب را انتخاب کند و متاسفانه راهنمای کاملی برای این کار در اختیار نداشتیم و این باعث سردرگمی در انتخاب موضوع پایان نامه می شد.  در این مقاله سعی دارم با روش اصولی؛ هر آنچه به شما کمک می کند تا موضوع پایان نامه خود را بهتر و راحت ترانتخاب کنید را به شما آموزش دهم. البته در یک فیلم آموزشی ۵ ساعته به صورت مفصل و کاملا عملی نحوه انتخاب موضوع توضیح داده شده است که بخشی از آن را می توانید ببینید.

مشورت در انتخاب موضوع پایان نامه

اولین موضوعی که می تواند در انتخاب موضوع پایان نامه به شما کمک کند مشورت کردن از اساتید و دانشجوهای قدیمی تر است که خب ، شما انجام می دهید اما اگر استادی یه موضوع را به شما پیشنهاد کرد و قرار شد یک جلسه دیگر هم باهاش ملاقات داشته باشید حتما تا جلسه بعدی پیرامون آن مطالعاتی داشته باشید تا با دست پر سراغ استاد بروید و با هم بهتر تبادل نظر داشته باشید و در این حالت بهتر به نتیجه خواهید رسید.

کسب اطلاعات کلی از موضوع پایان نامه

در این مرحله لازم نیست که ریز به ریز موضوعات را با تمام جزئیات بررسی کنید. شما باید از تمام موضوعاتی که به شما پیشنهاد شده یک دید کلی داشته باشید. با گشت ساده در اینترنت و مطالعه مقالات و سر فصل ها می توانید تا حدودی متوجه شوید که کدام موضوع قابل پیگیری و مناسب برای پایان نامه شمااست.

محدود کردن دایره تحقیق برای انتخاب دقیق تر موضوع پایان نامه

پس از این که مرحله قبل را انجام دادید و شناخت کلی بدست آوردید باید به سراغ مقالاتی برویم که فکر می کنیم قابل پیگیری و ادامه هستند در این جا باید به پایگاه های معتبر مقالات مثل  http://dl.acm.org ،   http://scholar.google.com/   http://ieeexplore.ieee.org  و مرجع پایان نامه ها (سایت ایرانداک)سر بزنید و آنها را جستجو کنید. نکته مهم در خواندن مقلات این هست که ابتدا یک نگاه کلی به شکل ها، نمودار ها و منابع بیندازید و چکیده آن را مطالعه کنید . در صورتی که مرتبط با کار شما نبود آن را رها کنید و وقت خودتان را تلف نکنید.

علاقه داشتن نسبت به موضوع

علاقه داشتن به موضوع پایان نامهع

زمانی که خودم می خواستم موضوع پایان نامه را انتخاب کنم تقریبا به هر فردی که جهت مشورت مراجعه می کردم به من این جمله را می گفت که : ” در هر زمینه ای که علاقه داری اون را انجام بده” خب جمله ی درستی به نظر می رسه ولی برای من زیاد قانع کننده نبود و دقیقا نمی دانستم که باید الان چه کار کنم. دلیل این کار این بود که من مراحل بالا را طی نکرده بودم و واقعا دید کلی از موضوعات نداشتم.

به فرض که من به موضوع A علاقه مند بودم ولی ممکن بود پس از مطالعه مقالات دیگر موضوع B برایم جذاب تر به نظر می رسید. اگر شما مطالعات خود را انجام داده اید و به موضوع خاصی علاقه مند شده اید توصیه این هست که همان را ادامه بدهی چون اگر موضوعی را انتخاب کنی که به آن هیچ علاقه ای نداری و صرفا می خواهی یک دفاع را انجام دهی باید این را بگوییم که کار دشوار و طاقت فرسایی خواهید داشت.

در امتداد سمینار

برای دانشجویانی که درس سمینار را هنوز پاس نکرده اند بهترین کار آن است که از همین حالا با نگاهی به آینده موضوع سمینار خود را طوری انتخاب کنند که گویا برای پایان نامه قرار است موضوع انتخاب کنند.

با این کاربرای پایان نامه کار بسیار راحت تری خواهید داشت و در زمان شما صرفه جویی خواهد شد چون وقتی موضوع سمینار و پایان نامه شما یکی باشد با یک تیر دو نشان خواهید زد و زمانی که قرار است بر روی پایان نامه خود کار کنید تقریبا ۳۰ درصد راه را قبلا رفته اید چرا که از قبل مطالعه  کرده و با منابع آشنا هستید و حالا کافیست کمی بیشتر از سمینار مطالب را گسترش دهید و وارد جزئیات شوید.

استفاده از مراجع مقالات

گاهی اوقات ممکن است خود مقاله به کار شما نیاید ولی اگر به مراجع آن نگاه کنید می توانید موضوعات مرتبط و جالبی را از طریق آن ها پیدا کنید. در صورتی که احساس کردید یکی از مراجع عنوان جالب و مرتبط با شما را دارد می توانید آن را جستجو کنید. وقتی مقاله مورد نظر را یافتید باز به مراجع آن نگاه کیند ممکن است ایده جالب تر ی را پیدا کنید و این یک زنجیره ادامه دار هست تا شما را به جایی که می خواهید هدایت کند.

جمع بندی یافته ها

با انجام تمام مراحل بالا احتمالا چندین موضوع را انتخاب کرده اید. حالا برای نهایی کردن یکی از آن ها شما باید موضوعات خود را (مثلا ۳ یا ۴ موضوع ) که انتخاب کرده اید جایی بنویسید و درباره آن فکر کنید.

آیا این موضوع جدیدی است؟

آیا منابع کافی در اختیار دارم؟

آیا می توانم در مدت ۶ ماه یا حداکثر یک سال آن را به پایان برسانم؟

چه مساله ای قرار است حل کنم؟

و…

هرچه بتوانی این سوالات کلیدی را از خودتان بپرسید بهتر می توانید به شفافیت و انتخاب یک موضوع خاص بپردازید.

نکته مهم در انتخاب موضوع پایان نامه

گاهی اوقات در همان ابتدا استاد راهنما یک موضوع را به دانشجو پیشنهاد می کند و دانشجو بدون هیچ تحقیق و بررسی آن را می پذیرد و شروع به نوشتن وثبت پروپزال خود می کند. و پس از یکی دو ماه متوجه می شود که نمی تواند بر روی این موضوع کار کند و به هر دلیلی برای او دشوار است و راهی جز ادامه آن ندارند. تا به حال بارها دانشجویانی را دیده ام که به دلیل این که یکی دو هفته برای تحقیق پیرامون موضوع خود وقت صرف نکرده اند در موضوعی گیر کرده اند که دو سه ترم یا حتی بیشتر وقت آن ها راگرفته و با بی انگیزه ای و جلسه دفاع نه چندان جالب کار خود را به اتمام می رسانند.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی راهنمای گام به گام و کاربردی انتخاب موضوع پایان نامه(کلیک کنید)

۵ ديدگاه

 1. 1395/07/12

  ممنون. مثل همیشه مقالتون فوق العاده بود.

 2. 1395/12/22

  از راهنمایتون خیلی ممنون

 3. 1396/12/13

  سلام. من دانشجوی ارشد مهندسی کامپیوتر نرم افزار هستم .من دوست دارم در پایان نامه ام در مورد امنیت در شبکه های بی سیم بررسی ای انجام دهم. ولی نمیدونم چه چیزی از امنیت رو باید بررسی کنم. هر مقاله ای هم که میخونم بصورت کلی گفته شده .با یک استاد راهنما هم که صحبت کردم گفت : “شما باید در پایان نامه تون یک راهکاری برای افزایش امنیت در شبکه بی سیم ارائه بدید و از اون دفاع کنید” حالا من واقعا موندم چطور باید یک راهکاری ارائه بدم و از اون دفاع کنم؟ میشه راهنماییم کنید. ممنون

  • 1396/12/15

   با سلام
   شما می توانید قسمت پیشنهادات پایان نامه ها و مقالات را مطالعه کنید و ادامه دهنده مسیر آن ها باشید. یا این که یک مشکل از مقالات پیدا کنید و فقط روی آن جز تمرکز کنید که آن را حل کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.